Bi Haftada Neler Olabilir ki ?

Google, Çin’e özel arama motorunun detaylarını gizlemek istiyor

0 2.715

Google, Çin’e özel arama motorunun detaylarını gizlemek istiyor

 

Google, çalışanlarından Çin’de kuracağı arama motorunun detaylarını içeren belgeyi silmesini talep etti.

Google uzun zamandır Çin’e girmenin yolunu arıyor ancak Çin hükumetinin vatandaşlarının ulaştığı bilgileri kontrol etme isteği sebebiyle Google’ın her bilgiye ulaşılabilen sisteminin ülkede kullanılmasını engelliyor. Google kendi amacının tüm insanların bilgiye kolayca ulaşabilmesi olduğunu söylüyor ancak söz konusu Çin’deki kullanıcılara ulaşmak ve reklam gelirlerini artırmak olduğunda bu amacı ikinci plana atabiliyor.

Şirketin Çin’e özel olarak hazırlayacağı ‘Dragonfly’ kod adlı özel arama motoru Çin hükumetinin kontrolü altında olacak ve vatandaşların bilgilerine devlet tarafından erişilebilecek. Bu bilgilerin kaynağı Google’ın şirket içinde yayımladığı bir belge. Geçtiğimiz ay Intercept tarafından oraya çıkarılan bu belgede Google’ın Çin pazarına girmek için hangi ilkelerinden vazgeçtiği ve Çin yönetimine ne gibi kontroller sunduğu anlatılıyor.

“O belgeyi silin”

Bu girişim bir çok kişinin eleştirisine maruz kalınca Google, çalışanlarına yeni bir e-posta göndererek önceki belgenin tüm kopyalarını silmelerini talep etti. Amacını insanlara bilgi sunmak olarak belirleyen bir şirketin, kendi planları hakkında bilgileri insanlardan saklamaya çalışması oldukça ironik bir gelişme.

Google’ın silinmesini istediği belgede Çin’de kurulacak arama motorunun kullanıcıların konumlarını takip edeceği, kullanıcıları giriş yapmaya zorlayacağı ve ‘Çinli bir ortağa’ tek taraflı erişim yetkisi vereceği bilgileri yer alıyor. Çin yönetiminin muhalif kişileri fişlemek için interneti nasıl kullandığı gayet iyi bilinirken Google’ın Çin hükumetine böyle bir araç sunması haliyle ciddi bir eleştiri konusu oldu.

Google’a Çin’de kurulacak arama motorunun özellikleri ve şirket çalışanlarına gönderilen ‘o belgeyi silin’ e-postası konusunda sorular yönelten Mashable herhangi bir yanıt alabilmiş değil.

Pichai’den çalışanlara: “Siyasetten uzak durun”

Tüm bu gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Google CEO’su Sundar Pichai’nin çalışanlara yaptığı “Siyasetten uzak durun” çağrısı ise oldukça dikkat çekici. Şirketin tarafsız kimliğini koruması gerektiğini söyleyen Pichai, Google çalışanlarının siyaseti yaptıkları işe karıştırmaları durumunda yaptırımlar olacağını söyleyerek çalışanlarını uyardı.

Kaynak: Dünya Halleri MashableBusiness Insider

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak..

Sosyal Medya & Etkinlik Ajansı
Sosyal Medya & Etkinlik Ajansı
bi haftada
21 Produksiyon
bi yetenek
Ambulans Burada
STDW
Umut Durmaz
Koli Paketi
Web Sitesi Kampanya
Umut Durmaz
Fevkalade İşler Atölyesi
UMUT OTO LİNK BİTTİ -->