Bi Haftada Neler Olabilir ki ?

3D yazıcıyla insan dokusu kullanılarak ‘kalp’ üretildi

0 4.628

3D yazıcıyla insan dokusu kullanılarak ‘kalp’ üretildi

 

Araştırmacılar insan dokusundan elde edilen hidrojeli kullanarak 3D yazıcıda kemirgen kalbi boyutunda bütün bir kalp üretti.

İsrail medyasının ‘dünyada bir ilk’ olarak tanıttığı gelişmede Tel Aviv Üniversitesi bilimcileri 3D yazıcı kullanarak, insan dokusundan, damarları, kollajenleri ve biyolojik molekülleri bulunan küçük bir kalp üretti. Bu gelişmenin gelecekte organ bağışını gereksiz hale getirebileceği belirtiliyor.

Henüz insanlarda kullanılamıyor

Teknoloji henüz insanlarda kullanılmak için uygun değil. Ekip bir kemirgenin kalbi boyutunda bir kalp üretti. Ama asıl sorun boyut değil. Araştırmanın yöneticisi Tal Dvir “Hücrelerin pompalama kabiliyeti geliştirmesi gerekiyor. Şimdilik kasılabiliyorlar ancak birlikte hareket etmeleri gerekli. Bu araştırma ile ilk kez içinde hücreleri, kan damarları, karıncıkları ve odacıkları bulunan bütün bir kalp geliştirilmiş oldu.” diyor.

Kalbi yazdırmak için bilimciler biyo-mürekkeplerden bir kişiselleştirilmiş hidrojel üretti. Advanced Science’ta yer alan makaleye göre hidrojel, insanlardan alınan yağlı dokulardan elde edildi.

Önceki çalışmalar

3D baskı teknolojisi daha önce de organ üretmek için kullanılmıştı. 2017’de ETH Zurich’ten bir grup araştırmacı, 3D baskı ile yapay bir kalp üretmişti. Ancak o araştırmacılar insan dokusu yerine esnek bir malzeme kullanmıştı.

Kaynak: Dünya Halleri

Futurism

 

 

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak..

Sosyal Medya & Etkinlik Ajansı
Sosyal Medya & Etkinlik Ajansı
bi haftada
21 Produksiyon
bi yetenek
Ambulans Burada
STDW
Umut Durmaz
Koli Paketi
Web Sitesi Kampanya
Umut Durmaz
Fevkalade İşler Atölyesi
UMUT OTO LİNK BİTTİ -->