Bi Haftada Neler Olabilir ki ?

Amazon, Microsoft ve Google Çin’den çekilme planları yapıyor

0 3.636

Amazon, Microsoft ve Google Çin’den çekilme planları yapıyor

Haber Özeti

Nikkei Asian Review‘ın haberine göre, ABD’li teknoloji devleri Google, Amazon, Microsoft, Dell ve HP üretimlerinin çoğunu Çin’den çekme hazırlıkları yapıyor. Aynı haber kaynağının bir ay önceki haberine göre, bu süreç Apple’ın geçtiğimiz ay Çin’deki iPhone üretiminin yüzde 15-30’u kadarını ülkeden çekmeyi düşündüğünü söylemesiyle başladı.

Oyun konsolları ve akıllı hoparlörler, Silikon Vadisi devleri Google, Amazon ve Microsoft için en önemli ürünler arasında yer alıyor. Nikkei‘nin haberine göre Amazon, e-okuyucu ve Echo akıllı hoparlör üretimlerini artık Vietnam’da yapmayı düşünüyor. Microsoft’un ise Xbox ve Cortana akıllı hoparlörünün üretimleri için Tayland ve Endonezya’yı düşündüğü söyleniyor. Google’ın Google Home akıllı hoparlörünün üretimini hangi ülkeye taşıyacağı konusunda ise bilgi verilmedi.

Sony, Microsoft ve Nintendo hükumete mektup gönderdi

ABD’nin gümrük vergileri video oyun konsolları açısından tehdit oluşturuyor. Sony, Microsoft ve Nintendo geçtiğimiz hafta ABD hükumetine ortak bir mektup göndererek oyun konsollarının herhangi bir gümrük vergisi listesine dahil edilmemesini talep etti. Sebep olarak, bu gümrük vergilerinin ABD’li tüketicilere ve şirketlere vereceği ‘orantısız zarar’ gösterildi.

Çin’den çekileceği söylenen diğer iki şirket ise Dell ve HP. Bu şirketler dizüstü bilgisayar üretimleri için yeni ülkeler arayacak. Dell ve HP geçtiğimiz yıl çoğu Çin’de üretilen 70 milyon dizüstü bilgisayar sattı. Aslında Dell halihazırda Tayvan, Vietnam ve Filipinler’de dizüstü bilgisayar üretimini deniyor. Konuyla yakından ilgili iki kaynaktan aldığı bilgileri aktaran Nikkei, HP’nin Çin’deki üretiminin yüzde 20 ila 30’u kadarını Tayland ve Tayvan’a aktarmayı düşündüğünü söyledi. Kaynaklardan biri, değişikliğin Temmuz ayı sonlarında yapılabileceğini ancak planda aksamalar da olabileceğini söylüyor.

Teknoloji devleri yanıt vermedi

Business Insider konuyla ilgili bilgi almak için Google, Amazon ve Dell’e ulaştı ancak henüz cevap alamadı. Microsoft ve HP ise habere yorum yapmayı reddetti. Ancak HP sözcülerinden biri yaptığı açıklamada “Elektronik cihazların masrafını artırarak tüketiciye zarar veren geniş tabanlı gümrük vergilerinden biz de endişe duyuyoruz. Durumu aktif şekilde inceliyoruz. Müşteri, ortaklar ve tüketiciler için en iyi yolu bulmak amacıyla hükumet yetkilileriyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Dünya Halleri
Kaynak: Business Insider

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak..

Sosyal Medya & Etkinlik Ajansı
Sosyal Medya & Etkinlik Ajansı
bi haftada
21 Produksiyon
bi yetenek
Ambulans Burada
STDW
Umut Durmaz
Koli Paketi
Web Sitesi Kampanya
Umut Durmaz
Fevkalade İşler Atölyesi
UMUT OTO LİNK BİTTİ -->